<BioSampleSet><BioSample access="public" publication_date="2017-02-27T00:00:00.000" last_update="2017-08-15T13:03:45.740" submission_date="2017-02-27T14:01:43.736" id="6457433" accession="SAMN06457433">   <Ids>     <Id db="BioSample" is_primary="1">SAMN06457433</Id>     <Id db_label="Sample name">Bifidobacterium sp. UBA4679</Id>     <Id db="SRA">SRS2035418</Id>   </Ids>   <Description>     <Title>Uncultivated Bifidobacterium sp. UBA4679 genome recovered from SRX834666</Title>     <Organism taxonomy_id="1946098" taxonomy_name="Bifidobacterium sp. UBA4679">       <OrganismName>Bifidobacterium sp. UBA4679</OrganismName>     </Organism>     <Comment>       <Paragraph>Uncultivated genome recovered from an assembly of the SRX834666 metagenome.</Paragraph>     </Comment>   </Description>   <Owner>     <Name>University of Queensland</Name>     <Contacts>       <Contact email="donovan.parks@gmail.com">         <Name>           <First>Donovan</First>           <Last>Parks</Last>         </Name>       </Contact>     </Contacts>   </Owner>   <Models>     <Model>Microbe, viral or environmental</Model>   </Models>   <Package display_name="Microbe; version 1.0">Microbe.1.0</Package>   <Attributes>     <Attribute attribute_name="assembly_method">CLC de novo assembler</Attribute>     <Attribute attribute_name="assembly_method_version">4.4.1</Attribute>     <Attribute attribute_name="collection_date" harmonized_name="collection_date" display_name="collection date">not applicable</Attribute>     <Attribute attribute_name="completeness_estimated">82.80%</Attribute>     <Attribute attribute_name="contamination_estimated">0.45%</Attribute>     <Attribute attribute_name="environmental_sample">true</Attribute>     <Attribute attribute_name="genome_coverage">68.69</Attribute>     <Attribute attribute_name="geo_loc_name" harmonized_name="geo_loc_name" display_name="geographic location">Kenya</Attribute>     <Attribute attribute_name="isolate" harmonized_name="isolate" display_name="isolate">UBA4679</Attribute>     <Attribute attribute_name="isolation-source" harmonized_name="isolation_source" display_name="isolation source">feces</Attribute>     <Attribute attribute_name="mapping_method">BWA (BWA-MEM)</Attribute>     <Attribute attribute_name="mapping_method_version">0.7.12-r1039</Attribute>     <Attribute attribute_name="metagenome_source">gut metagenome</Attribute>     <Attribute attribute_name="metagenomic">true</Attribute>     <Attribute attribute_name="quality_assessment_method">CheckM</Attribute>     <Attribute attribute_name="quality_assessment_method_version">1.0.6</Attribute>     <Attribute attribute_name="sample_type" harmonized_name="sample_type" display_name="sample type">metagenomic assembly</Attribute>     <Attribute attribute_name="subsrc_note" harmonized_name="subsrc_note" display_name="subsource note">Genome binned from sequencing reads available in SRX834666 metagenome</Attribute>     <Attribute attribute_name="value">This BioSample is a metagenomic assembly obtained from the gut metagenome reads: SRR1747065.</Attribute>   </Attributes>   <Links>     <Link type="entrez" target="bioproject" label="PRJNA348753">348753</Link>   </Links>   <Status status="live" when="2017-02-27T14:01:43.739"/> </BioSample> </BioSampleSet>