<BioSampleSet><BioSample access="public" publication_date="2019-11-26T00:00:00.000" last_update="2021-11-17T21:05:31.541" submission_date="2019-09-13T12:01:36.570" id="12745298" accession="SAMN12745298">   <Ids>     <Id db="BioSample" is_primary="1">SAMN12745298</Id>     <Id db_label="Sample name">UFOp-RH-26jul17-243</Id>   </Ids>   <Description>     <Title>MIMAG Metagenome-assembled Genome sample from Actinomycetia bacterium</Title>     <Organism taxonomy_id="1883427" taxonomy_name="Actinomycetia bacterium">       <OrganismName>Actinomycetia bacterium</OrganismName>     </Organism>     <Comment>       <Paragraph>Keywords: GSC:MIxS;MIMAG:6.0</Paragraph>     </Comment>   </Description>   <Owner>     <Name>Institute of Hydrobiology, Department of Aquatic Microbial Ecology, Biology Centre, CAS</Name>     <Contacts>       <Contact email="chaji.ml@gmail.com">         <Name>           <First>Maliheh</First>           <Last>Mehrshad</Last>         </Name>       </Contact>     </Contacts>   </Owner>   <Models>     <Model>MIMAG.water</Model>   </Models>   <Package display_name="MIMAG: metagenome-assembled genome, water; version 6.0">MIMAG.water.6.0</Package>   <Attributes>     <Attribute attribute_name="isolate" harmonized_name="isolate" display_name="isolate">UFOp-RH-26jul17-243</Attribute>     <Attribute attribute_name="collection_date" harmonized_name="collection_date" display_name="collection date">2017-07-26</Attribute>     <Attribute attribute_name="depth" harmonized_name="depth" display_name="depth">30</Attribute>     <Attribute attribute_name="env_broad_scale" harmonized_name="env_broad_scale" display_name="broad-scale environmental context">aquatic</Attribute>     <Attribute attribute_name="env_local_scale" harmonized_name="env_local_scale" display_name="local-scale environmental context">freshwater</Attribute>     <Attribute attribute_name="env_medium" harmonized_name="env_medium" display_name="environmental medium">water</Attribute>     <Attribute attribute_name="geo_loc_name" harmonized_name="geo_loc_name" display_name="geographic location">Czech Republic: Rimov Reservoir</Attribute>     <Attribute attribute_name="isolation_source" harmonized_name="isolation_source" display_name="isolation source">freshwater</Attribute>     <Attribute attribute_name="lat_lon" harmonized_name="lat_lon" display_name="latitude and longitude">48.846361 N 14.487639 E</Attribute>     <Attribute attribute_name="metagenomic">1</Attribute>     <Attribute attribute_name="environmental-sample">true</Attribute>     <Attribute attribute_name="metagenome-source">freshwater metagenome</Attribute>     <Attribute attribute_name="sample-type" harmonized_name="sample_type" display_name="sample type">metagenomic assembly</Attribute>     <Attribute attribute_name="derived-from" harmonized_name="derived_from" display_name="derived from">This BioSample is a metagenomic assembly obtained from the freshwater metagenome BioSample: SAMN08331107</Attribute>   </Attributes>   <Links>     <Link type="entrez" target="bioproject" label="PRJNA449258">449258</Link>   </Links>   <Status status="live" when="2019-11-26T12:38:05.290"/> </BioSample> </BioSampleSet>