<BioSampleSet><BioSample access="public" publication_date="2020-05-19T00:00:00.000" last_update="2023-04-17T21:07:01.263" submission_date="2020-05-18T09:30:09.440" id="14944598" accession="SAMN14944598">   <Ids>     <Id db="BioSample" is_primary="1">SAMN14944598</Id>     <Id db_label="Sample name">bin.126_Unclassified_Omnitrophica_LakeA</Id>   </Ids>   <Description>     <Title>bin.126_Unclassified_Omnitrophica_LakeA</Title>     <Organism taxonomy_id="2035772" taxonomy_name="Candidatus Omnitrophota bacterium">       <OrganismName>Candidatus Omnitrophota bacterium</OrganismName>     </Organism>     <Comment>       <Paragraph>Keywords: GSC:MIxS;MIMAG:6.0</Paragraph>     </Comment>   </Description>   <Owner>     <Name>Universite Laval</Name>     <Contacts>       <Contact email="adrien.vigneron.1@ulaval.ca">         <Name>           <First>Adrien</First>           <Last>Vigneron</Last>         </Name>       </Contact>     </Contacts>   </Owner>   <Models>     <Model>MIMAG.water</Model>   </Models>   <Package display_name="MIMAG: metagenome-assembled genome, water; version 6.0">MIMAG.water.6.0</Package>   <Attributes>     <Attribute attribute_name="isolation_source" harmonized_name="isolation_source" display_name="isolation source">High-Arctic meromictic Lake A</Attribute>     <Attribute attribute_name="collection_date" harmonized_name="collection_date" display_name="collection date">2017-07-18</Attribute>     <Attribute attribute_name="geo_loc_name" harmonized_name="geo_loc_name" display_name="geographic location">Canada:Ellesmere Island, Lake A</Attribute>     <Attribute attribute_name="lat_lon" harmonized_name="lat_lon" display_name="latitude and longitude">82.59 N 75.26 W</Attribute>     <Attribute attribute_name="derived-from" harmonized_name="derived_from" display_name="derived from">This BioSample is a metagenomic assembly obtained from the aquatic metagenome BioSamples: SAMN14486013, SAMN14486022, SAMN14486024, SAMN14486035, SAMN14486042, SAMN14486043, SAMN14486044, SAMN14486045 and SAMN14486349</Attribute>     <Attribute attribute_name="isolate" harmonized_name="isolate" display_name="isolate">bin.126</Attribute>     <Attribute attribute_name="env_broad_scale" harmonized_name="env_broad_scale" display_name="broad-scale environmental context">aquatic ecosystems [ENVO:00002030]</Attribute>     <Attribute attribute_name="env_local_scale" harmonized_name="env_local_scale" display_name="local-scale environmental context">saline lake [ENVO:00000019]</Attribute>     <Attribute attribute_name="env_medium" harmonized_name="env_medium" display_name="environmental medium">not applicable</Attribute>     <Attribute attribute_name="metagenomic">1</Attribute>     <Attribute attribute_name="environmental-sample">1</Attribute>     <Attribute attribute_name="sample-type" harmonized_name="sample_type" display_name="sample type">metagenomic assembly</Attribute>     <Attribute attribute_name="metagenome-source">aquatic metagenome</Attribute>     <Attribute attribute_name="depth" harmonized_name="depth" display_name="depth">missing</Attribute>   </Attributes>   <Links>     <Link type="entrez" target="bioproject" label="PRJNA616293">616293</Link>   </Links>   <Status status="live" when="2020-05-19T11:21:25.596"/> </BioSample> </BioSampleSet>